"" – Latarnik2.0 Podoba się?

środa, 22 czerwca 2011

Xperia arc w korporacji

Pisałem już dosyć obszernie na temat mojej dodatkowej pracy-hobby, czyli tworzeniu i zarządzaniu blogami oraz serwisami internetowymi. Możecie o tym poczytać w dwóch artykułach: Xperia arc mobilnym biurem, czyli praca mobilna i zdalna Cz. 1 oraz Xperia arc mobilnym biurem, czyli praca mobilna i zdalna Cz. 2.

Xperia arc przydaje się także w mojej głównej i bardzo korporacyjnej pracy.
Lubię ten design. Xperia arc taka cienka a jednak mocna
Pisałem już o zarządzaniu projektami, było to jednak przy okazji projektu święta, co wcale nie oznacza, że tych samych metod nie można użyć w życiu zawodowym. Przyjrzyjmy się jakie zastosowania oraz jakie możliwości daje Xperia arc z Androidem Gingerbread pod maską w wielkiej korporacji.

Synchronizacja kalendarza. Dobrze jest mieć przy sobie rozkład dnia, aby zawsze być świadomym, co nas czeka dziś a co przyniesie nowy dzień. Spotkań mam multum, tak dużo, że nie ma czasami czasu na pracę... ;-) . Poważnie! Bez dobrej organizacji ciężko się połapać. Dane z korporacyjnego Outlooka można synchronizować dzięki PC Companion możemy synchronizować z naszą Xperią arc. Problem tylko w tym, że Google lubi wymuszać na nas korzystanie z GMaila, co w tym wypadku akurat mi się nie podoba. Nie chce prywatnego GMaila łączyć z korporacyjnym kalendarzem, do tego celu musiałbym założyć dodatkowe konto GMaila. Może to zrobię, dobrze jest mieć pełen kalendarz zawsze pod ręką, zwłaszcza, kiedy sprawy firmowe zaczęły się mieszać z prywatnymi. Ustalanie wypadu na piwko, mecz piłki nożnej naszego zespołu lub eventy "poza pracowe" organizowane przez firmę, w której pracuję. Może tym razem nie przegapiłbym rejestracji na firmowy  turniej Laser Tag....?

Za to prywatnego Outlooka zsynchronizowałem już sobie.

Synchronizacja kontaktów. W identyczny sposób można także synchronizować korporacyjne kontakty. Korzyści są oczywiście podobne. Jeżeli pracujemy w terenie trzeba mieć łączność z "bazą", jeżeli "coś nam wypadnie", to także przydałoby się mieć odpowiednie numery telefonów. Ręcznie wszystko wklepywać w rożnych programach i na różnym sprzęcie? Nie sądzę.

Skrzynka mailowa. Jeżeli przebijemy się przez korporacyjne certyfikaty i zabezpieczenia, to będziemy mogli sprawdzać korporacyjną skrzynkę mailową zawsze i wszędzie. W moim przypadku nie udało się przebić przez gąszcz zabezpieczeń, ale w sumie jest mi to zupełnie zbędne. Przydać się może dla ludzi, którzy przebywają często na spotkaniach, jeżdżą w delegacje itp. Moje spotkania są w 80% wirtualne, więc nie mam takiej potrzeby.

Synchronizacja kontaktów i kalendarza pomiędzy Outlookiem i Xperią arc:
1. Instalujemy na komputerze PC Companion, który znajduje się w pamięci Twojego telefonu. Domyślnie Xperia arc zapyta się po podłączeniu jej przez USB do komputera, czy ma zainstalować PC Companion.
Tak jak wspominałem, pośrednikiem w tej operacji jest konto GMail
Wybieramy jakie elementy mają być synchronizowane
W telefonie należy wprowadzić dane konta GMail, które ma pośredniczyć w wymianie danych
Należy wybrać kierunek synchronizacji jedno/dwustronny


Prezentacje multimedialne. Xperia arc ma interfejs HDMI, wszystkie współczesne projektory biznesowe także mają takie złącze. Potrzebujemy dokupić tylko odpowiedniej długości kabel miniHDMI - HDMI i możemy obsługiwać prezentację multimedialną z poziomu telefonu Xperia arc.

Od kabla uwalnia nas standard DLNA, który obsługuje Xperia arc. Projektor multimedialny musi być z nim kompatybilny. Wtedy za pośrednictwem firmowego routera możemy wysłać prezentację do projektora multimedialnego przez sieć WLAN bez konieczności podłączania kabli lub przegrywania danych.

Tasker, Android Market
Jeżeli chcemy "w drodze" edytować te prezentacje lub inne dokumenty MS Office, to musimy pobrać z Android Market program, który nam to umożliwi, np. Documents to go.

Być może potrzebujesz też mieć pod ręką biblioteczkę danych i dokumentów? Xperia arc zapewni ich magazynowanie, być może edytowanie, czytanie i używanie ich, ale chłopaki z działu IT z pewnością nie będą zadowoleni z faktu, że te informacje są poza siecią ich zabezpieczeń...

Android Market jest pełen rozwiązań, ale dziś chciałem przedstawić jedną aplikację o ogromnej kombinacji możliwości. Program nazywa się Tasker i służy do automatyzacji niektórych zadań. Jest tego tak dużo, że aż trudno od czegoś zacząć. Co powiecie na automatyczne sterowanie takimi detalami jak wyciszanie telefonu w zależności od zdefiniowanej lokalizacji na podstawie odbiornika GPS? Dajmy na to, że programujemy lokalizację naszego biura a telefon sam się wyciszy, gdy znajdziemy się w tym obszarze. Ale po co marnować baterię na uruchomienie GPS-u? "Aktywatorem" mogą być np. poszczególne identyfikatory stacji bazowych GSM! Albo uruchamiamy przeglądarkę internetowa a moduł Wi-Fi sam się włącza. Tasker to dla mnie zupełnie nowe narzędzie, ale już widzę ocean możliwości, trzeba je tylko mądrze skonfigurować, a to wcale nie jest takie proste...
QR Code do aplikacji Tasker w Android Market

Rozrywka. Dużo było o tym jak Xperia arc pomaga pracować, ale nie napisałem jeszcze, że ten telefon pomaga też nie pracować w pracy :)

Jeżeli potrzebujemy sprawdzić coś w Internecie, skomunikować się z kimś a nasz pracodawca nie daje takiej możliwości, to Xperia arc jednak nam w tym pomoże. Być może chcecie sprawdzić stan waszych inwestycji na giełdzie, albo pograć w trybie multiplayer w czołgi z kolegą z trzeciego rzędu boxów lub powalczyć z Czechami w Skype Wars?. I to wszystko poza wzrokiem korporacyjnego brata :)

Fajnie, że takie są możliwości, ale muszę powiedzieć, że ostatnio w pracy nie mam czasu na umilanie sobie w ten sposób życia. Za to Xperia arc pomaga mi w pracy jednak bardziej pracować. Ale jeżeli Wam akurat się nudzi...

3 komentarze:

Anonymous pisze...

do synchronizacji dużo lepszym rozwiązaniem jest program MyPhineExplorer, żeby zadziałał musisz mieć i na kompie i na telefonie

Anonymous pisze...

MyPhoneExplorer miało być

Hens pisze...

Hej, dzięki, sprawdze. Jakos nie chce, zeby wszystko przez gmaila przechodzilo...