"" – Latarnik2.0 Podoba się?

niedziela, 5 czerwca 2011

Xperia arc mobilnym biurem, czyli praca mobilna i zdalna Cz. 1

Xperia arc to świetny kombajn multimedialny, ale łatwo zapomnieć, że smartphone nadaje się także do pracy mobilnej i zdalnej.


Praca mobilna i zdalna we współczesnym świecie może dotyczyć bardzo wielu zawodów. Pamiętam historię pewnego gościa, który napisał swoją pierwszą powieść na telefonie, kiedy dojeżdżał do pracy lub czekał w kolejkach. To bardzo inspirujące. Technologie mobilne pozwalają lepiej zarządzać czasem i efektywniej  pracować. Twórczość nie zna granic, i nie musi być przypisane do jednej przestrzeni geograficznej lub czasowej. Mogę pracować w "polskiej cyberprzestrzeni" mieszkając w Bukareszcie. Moim dodatkowym zajęciem jest bycie Redaktorem Naczelnym w serwisie Palmtop.pl a Xperia arc pomaga mi docierać do pracy z dowolnego miejsca na świecie, czy raczej logować się do wirtualnego biura. Jest też ciemna strona mobilnych technologii: w pracy jesteśmy zawsze, kiedy mamy smartphone w kieszeni :-) Skupmy się jednak na pozytywach pracy mobilnej i zdalnej.

Praca zdalna i mobilna praktycznie i teoretycznie

Tematem mojej pracy magisterskiej na Uniwersytecie Warszawskim było zjawisko zatrudnienia zdalnego: "Praca zdalna w dobie kryzysu ekonomicznego". Można powiedzieć, że zagadnienie jest mi znane zarówno z praktyki, jak i od strony nauki i teorii. Swego czasu napisałem na ten temat nawet artykuł dla jednego z portali internetowych: WYRKOM, czyli praca zdalna.

Sprawdźmy dane z ankiety do mojej pracy magisterskiej z 2009 roku:


Jakiego sprzętu używają pracownicy zdalni do wykonywania swojego zawodu?

Dane z ankiety do pracy magisterskiej 
"Praca zdalna w dobie kryzysu ekonomicznego"

Wśród osób, które regularnie wykorzystują smartphoney w pracy zdalnej (bez podstawowych funkcji jak dzwonienie, wysyłanie SMS-ów), pracownicy zdalni korzystają z następujących funkcji:

Dane z ankiety do pracy magisterskiej 
"Praca zdalna w dobie kryzysu ekonomicznego"
(Dane zostały zaokrąglone do części setnych)
 1. Tworzenie dokumentów
 2. Czytanie dokumentów
 3. Organizer, zarządzanie czasem, projektami
 4. Kalkulator, przelicznik walut, inne obliczenia
 5. Nawigacja satelitarna
 6. E-mail
 7. Muszę na bieżąco sprawdzać informacje takie jak: dane dotyczące kursu walut, notowania giełdowe, wydarzenia w kraju i na świecie oraz doniesienia branżowe
 8. Internet wykorzystywany do pracy
 9. Operacje bankowe, sprawdzanie stanu rachunków
 10. Telekonferencje przy użyciu smartphoneów
Wśród innych wymienianych czynności można było znaleźć:
 • Dyktafon
 • Robienie zdjęć
 • Pisanie kodów programów
Aktualnie mieszkam i pracuję w Bukareszcie, ale w Polsce jestem także Redaktorem Naczelnym serwisu Palmtop.pl. Xperia arc pomaga mi w tym biznesie i to bardzo :-)

Zróbmy mały przegląd aplikacji, które pomagają mi w pracy mobilnej:

Najważniejsze i najczęściej używane narzędzia to programy do obsługi blogów oraz edytory tekstu.

Nie licząc danych "w chmurze", czyli naszego serwera, oraz usług internetowych, cały Palmtop.pl znajduje się w pamięci telefonu Xperiia arc w mojej kieszeni zawsze przy mnie. Nie dotyczy to oczywiście tego, co musi być na papierze, fizycznie oraz w komputerach innych redaktorów.

Ma to swoje duże zalety: zawsze przy sobie mam najświeższą wersję wszystkich dokumentów i niezbędnych rzeczy. Dzięki temu mogę przeglądać, edytować i używać różnych rodzajów danych. Wadą są kwestie bezpieczeństwa: takie dane łatwiej stracić, ktoś może je przechwycić, można stracić tajemnice firmy... Może powinienem się rozejrzeć w Android Market za jakimś narzędziem do kodowania pamięci w telefonie?

Tworzenie treści, inspiracje i notatki

Natchnienie potrafi przyjść w najmniej oczekiwanych momentach. Często, kiedy mam coś napisać siedzę nad pustym dokumentem i nie jestem w stanie przelać myśli na "elektroniczny papier". Innym razem idąc gdzieś wyciągam Xperię arc, zatrzymuję się i zaczynam pisać. Piszę wtedy albo gotowy post, albo robię krótką notatkę z najważniejszymi zagadnieniami do poruszenia. Innym razem przeglądam gazetę, albo widzę coś i robię sobie notatkę w postaci zdjęcia. Dyktafonu za to jako formy notowania nigdy nie używałem, być może dlatego, że nie lubię swojego głosu.

Notatnik, pisanie

Nie trzeba mieć mobilnego Offica, aby efektownie pracować (chociaż on także się przydaje). Czasami wystarczy zwykły plik .txt w telefonie Xperia arc.  Z tego narzędzia korzystam zaskakująco często. Jest "lekkie", szybkie i uniwersalne (pliki txt można odczytać praktycznie na wszystkim).

Xperia arc to zaskakująco wygodne narzędzie do pisania. Wyświetlacz jest duży a do klawiatury wirtualnej szybko można się przyzwyczaić. W przeciwieństwie do laptopa wystarczy sam dotyk, nie trzeba wciskać klawiszy. Do tego pełna obsługa polskich znaków.

W takim pliku często notuję sobie różne rzeczy lub piszę artykuły i posty. Nie wiadomi, kiedy inspiracja może mnie natchnąć. Może to być gdzieś 10 tys. metrów nad ziemią lub w metrze podczas codziennej drogi do pracy.

Myślę, że z 60% tego bloga powstało w sytuacjach, kiedy na coś czekałem, kiedy gdzieś jechałem (zazwyczaj do mojej stacjonarnej pracy w Bukareszcie), lub kiedy siedziałem sobie spokojnie w ogródku piwnym. To jedna z najważniejszych zalet technologii mobilnych - całkowita niezależność przestrzenna i oszczędzanie czasu.

MS Office

Oczywiście notatnik to nie wszystko. Czasami potrzebujemy bardziej wyrafinowanych edytorów lub nawet całego pakietu MS Office.To jednak opiszę w drugiej części tego posta.

Gotową treść możemy załadować na bloga bez uruchamiania komputera

Nie musimy mieć żadnych dodatkowych narzędzi  z Android Market do logowania się w wirtualnym biurze Palmtop.pl. Dzięki temu, że Xperia arc wspiera technologię Falsh 10.3 możliwe jest doświadczanie internetu mobilnego w takiej jakości jak to ma miejsce na komputerach stacjonarnych.

Wirtualne biuro Palmtop.pl w wersji deskopowej oraz mobilnej na Xperii arc. Dzięki wsparciu technologii Flash 10.3 można doświadczać internetu bezkompromisowo

Można tworzyć i publikować artykuły bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej Xperii arc, ale możemy też odkopać w Android Market bardziej wyrafinowane narzędzia:

Blogger-droid

QR Code, Blogger
Jest to darmowa aplikacja z Android Market, która umożliwia prowadzenie bloga w sposób mobilny w usłudze Blogger.com, czyli w jednym z popularniejszych silników blogerskich na świecie. Właśnie patrzysz na ten silnik ;-)

Blogger-droid ma bardzo prosty interfejs, którego głównym zadaniem jest umożliwianie tworzenia postów bezpośrednio z poziomu telefonu Xperia arc oraz pełne zarządzanie blogiem. Każdy post składa się z tytułu, zawartości oraz etykiet. Skupmy się na najważniejszej części, czyli na treści.

Aplikacja umożliwia nam  dodawanie dokładnie takich samych elementów jak wersja webowa: możemy publikować zdjęcia, filmy, wstawiać linki. Następnie to wszystko możemy zapisać jako szkic, opublikować lub zaplanować datę i godzinę publikacji.


Aplikacja Blogger-droid daje dostęp do zarządzania blogiem w serwisie www.blogger.com
Aplikację  można synchronizować także z kontem YouTube, dzięki temu przesyłane filmy są publikowane na zdefiniowanym wcześniej kanale największej internetowej telewizji na świecie.

Blogger

Kiedy pierwszy raz testowałem aplikacje blogowe dla serwisu Blogger.com w Android Market nie było jeszcze oficjalnego klienta firmy Google. Teraz sprawdziłem, że sytuacja się zmieniła, ale przyznam się, że nie przeprowadziłem jakiś bardziej wnikliwych testów aplikacji Blogger. Społeczność Android Market preferuje jednak pierwszą opisaną przeze mnie aplikację, a więc tą, która nie jest oficjalna.

Możecie dokonać testów sami udając się do Android Market (link do aplikacji)

WordPress

WordPress, QR Code
To kolejne narzędzie bloggersko-serwisowe i również czekające do pobrania za darmo z Android Market. WordPress daje mi dostęp do wirtualnej redakcji www.palmtop.pl z dowolnego miejsca na Ziemi w dowolnym czasie. To niesamowicie wygodne i twórcze rozwiązanie, które pozwala mi oszczędzać czas.

WordPress dla Androida zapewnia dostęp do najważniejszych funkcji serwisu www.palmtop.pl, które pozwalają zarządzać zdalnie serwisem.  Interfejs programu jest bardzo prosty. Po konfiguracji, czyli podaniu adresu oraz loginu i hasła, mamy dostęp do:
 • Wpisów: możemy je przeglądać, edytować oraz dodawać nowe. WordPress umożliwia także wgrywanie multimediów: zdjęć i filmów. Bezpośrednio z poziomu aplikacji możemy także wykonywać zdjęcia lub filmy i od razu je wrzucać do artykułów.
 • Stron: możemy edytować lub dodawać nowe podstrony w naszym blogu lub serwisie.
 • Statystyk: sprawdzamy kto nas odwiedza i jak do nas trafia
 • Komentarzy
Aplikacja WordPress daje możliwość zarządzania serwisem opartym na WordPress
Ważne, że WordPress pozwala zapisywać nowe artykuły lokalnie. Nie musimy mieć dostępu do internetu mobilnego. Opublikujemy nowego posta, kiedy będziemy chcieli połączyć się z siecią lub kiedy będziemy mieć taką możliwość.

WordPress przydawał się także jeszcze w jednym zadaniu. Jako redaktor naczelny zajmowałem się przypisywaniem tematów oraz ich zatwierdzaniem. Aplikacja dawała mi taką możliwość.

Nie jest jednak aż tak kolorowo. Jeżeli mamy wenę twórczą to możemy śmiało pisać, jeżeli trzeba pisać ze źródeł to jest już bardziej męcząca sprawa. Multitasking w Xperii arc wspiera przełączanie się między aplikacjami, np. przeglądarkę internetową z tekstem źródłowym, ale ciągłe przełączanie się nie jest najprzyjemniejszą sprawą na świecie. Rozwiązaniem jest wklejenie tekstu do pliku txt i pracowanie w jednym dokumencie bez konieczności przełączania się do różnych aplikacji.

Zakończenie

Rumunia jest krajem, w którym wszędzie mają otwarte hotspoty a przynajmniej w miastach, gdzie byłem nie ma z tym najmniejszego problemu. Idę do dowolnego pubu, restauracji, czy czegokolwiek. WLAN jest wszędzie i to nie tak jak np. w Paryżu, gdzie trzeba się gdzieś logować, potem płacić kartą a potem podawać hasło. Nie, tutaj WLAN jest za free i jest powszechny.

W następnych odcinkach przetestuję na Xperii arc mobilny pakiet Office, porozmawiamy o źródłach danych, komunikacji w organizacji wirtualnej, podziale pracy, analizie danych statystycznych i ich źródłach oraz konferencjach niekoniecznie mobilnych.Takie są przynajmniej założenia ;-)


A na koniec po ciężkiej pracy piosenka...


...prosto z Rumunii.

Brak komentarzy: