"" – Latarnik2.0 Podoba się?

niedziela, 30 stycznia 2011

Test trybu plaża/śnieg w Sybin (Transylwania)

Sybin jest starym średniowiecznym miastem, które zostało założone w 1190 roku. Znajdziemy tam wiele zabytków, a w 2007 roku Sybin był kulturalną stolicą Europy.

Wyświetl większą mapę


Dobrze zachowane średniowieczne mury obronne uchroniły Sybin w 1438 r. oraz 1442 r. przed atakiem Turków. System fos oraz sztucznych zbiorników wodnych umożliwiał zatopienie w razie konieczności dolnego miasta (Orasul de Sus).

Miasto było centrum rzemiosła, handlu, kultury i nauki  w średniowiecznym Siedmiogrodzie. Około roku 1300 otworzono tu pierwszą bibliotekę, w 1376 r. istniało w Sybinie 19 cechów rzemieślniczych, w 1380 r. otworzono tutaj pierwszą szkołę, w 1525 r. otworzono Studium generale Cibinense, a w 1529 r. powstała w tym rejonie pierwsza drukarnia, gdzie wydrukowano pierwszą książkę w języku rumuńskim - Catehismus Filipa Moldoveanu.

W mroźny styczniowy  dzień wybrałem się do tego zaśnieżonego miasta i postanowiłem przetestować tryb plaża/śnieg w telefonie Xperia X10

Zdjęcie po lewej zostało wykonane trybem automatycznym. Zdjęcie z prawej strony ma bielszy śnieg dzięki trybowi tematycznemu plaża/śnieg. Zwiedzając Sybin w temperaturze -7 stopni Celsjusza można się zastanawiać co wspólnego ma śnieg z plażą ; - )

Piata Mare  zimowym porankiem jest zasiedlony wyłącznie przez gołębie
Wieża schodów
Widok na miasto z Podul Minciunilor  (Mostu Kłamców) - pierwszy żelazny most w Rumunii (1859). Legenda mówi, że ten, kto skłamie na tym moście doprowadzi do jego zawalenia się. Most był miejscem gdzie Nicolae Ceaușescu lubił wygłaszać przemówienia - sprytne zagranie propagandowe. Po moście przechadzałem się z Bejbikiem, podpowiem, że most się ie zawalił. Skoro mowa o mostach, to muszę powiedzieć, że nadal walczę z X Construct.

Las małych ludzików na Piata Mare - akcja charytatywna 
Makieta miasta Sybin
Widok z Wieży Ratuszowej
Sybin jest znany z dachów, które mają oczy - "oczy miasta" spoglądają na turystów
Gruba Baszta
Mury obronne: Gruba Baszta, Wieża Stolarzy, Wieża Garncarzy, Wieża Arkebuzerów, Baszta Prochowa, Baszta Grabarzy


Wszystkie zdjęcia wykonane trybem tematycznym plaża/śnieg przy maksymalnej rozdzielczości.

Brak komentarzy: