"" – Latarnik2.0 Podoba się?

środa, 27 lipca 2011

Raport z eksperymentu Xperia arc

Eksperyment Xperia arc był powiązany z urlopem w Polsce oraz podróżą służbową. W związku z czym publikowałem znacznie mniej, ale też nie można powiedzieć, że nie pracowałem ciężko.


Wręcz przeciwnie. Harowałem będąc z Bejbikiem na weselu, na koncercie Szopenowskim, słuchając Jazzu na Starówce, odkrywając Warszawę nocą spacerując nad Wisłą, pływając w jeziorze Skrzyneckim, nagrywając niebo nad Warszawą, podwójną tęczę a także nagrywając UFO z pokładu Boeinga gdzieś nad Słowacją! O tym innym razem...

Eksperyment Xperia arc, czyli na ile smartphon Sony Ericssona zastąpi komputer

Założenia

My dziennikarze, blogerzy i pasjonaci technologii mobilnych eksploatujemy nasz smartphony intensywnie, ale nie oznacza to, że nie włączamy komputerów. Sprzęt mobilny ma służyć mobilnej rozrywce oraz oszczędzaniu czasu np. dzięki możliwości pisania i pracowania w terenie, a nie marnowaniu jego przez robienie wszystkiego na telefonie. Wierzcie lub nie, ale, kiedy piszę te słowa czekam na dentystę. Przyszło mi się 15 minut za wcześnie, w poczekalni nie ma nikogo i grzechem byłoby zmarnowanie tego czasu. Miałem do wyboru.audiobooka, grę HawX (zbieranie materiałów do recenzji), ale miałem też wenę twórczą.

"Myślimy, że zabijamy czas a to on nas zabija" ;-)
Eksperyment Xperia arc: wyniki

W jakim stopniu technologie mobilne potrafią zastąpić komputer? Na to pytanie osoba, która zawodowo i hobbystycznie korzysta z rozwiązań informatycznych może odpowiedzieć tylko i wyłącznie odcinając się całkowicie od swojego notebooka (było tym łatwiej, że doznał on pewnej awarii...). Takie były założenia "Eksperymentu Xperia arc" Korzystając tylko z telefonu od Sony Ericssona wykonywałem najbardziej typowe zadania dnia codziennego: od komunikacji po pracę zdalną i wiele więcej.


Metodologia oraz podsumowanie

Jakość wykonywania zadań mogę oszacować dzięki własnym odczuciom, ale przydałby mi się jakiś miernik. Najlepszym byłby czas wykonania danej czynności na komputerze oraz Xperii arc. Problem w tym, że nie jest to eksperyment laboratoryjny a ja nie mam grupy asystentów do pomocy. Nie mam też funduszy, aby przebadać grupę i estymować dane dla populacji. Dlatego wprowadziłem inny miernik: liczbę kliknięć, aby wykonać daną czynność. Komputer nie był optymalizowany, aby ją skrócić.

Zarówno w przypadku komputera jak i Xperii arc zaczynamy daną czynność w tym samym "miejscu".

Badane czynności


Ilość czynności, aby wykonać dane zadanie

Średnia ilość czynności, które przypadają na jedno zadanie


Wyszukiwanie głosowe

Zdolność Xperii arc do rozpoznawania komend głosowych nie była brana pod uwagę podczas eksperymentu.

Kopiowanie tekstu

Android 2.3.1 Gingerbread w smartphonie Xperia arc zawiera pewne przyjemne usprawnienia edycji tekstu. Tekst można zaznaczać dużo precyzyjniej dzięki dwom belkom, które ograniczają litery z lewej i prawej strony. Dowolne pole tekstowe można szybko skopiować w całości dzięki przytrzymaniu palcem w dowolnym miejscu na polu tekstowym i wybraniu opcji zaznacz wszystko/zaznacz wyraz. Kolejne przytrzymanie palcem ekranu wywoła menu z opcją kopiowania. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie.Chyba najwygodniejsze jakie widziałem w urządzeniach mobilnych.

Aplikacje mobilne

W Android Market znajdziemy wiele aplikacji, które optymalizują w znaczący stopniu wiele procesów. Przeglądarka mobilna dzięki Flashowi 10.3 daje zazwyczaj pełne możliwości tak jak to ma miejsce w przypadku komputerów klasy PC, jednak uniwersalność tego rozwiązania sprawia, że nie jest ono zoptymalizowane dla wielu czynności. Dlatego aplikacje mobilne, które czasem mają nieco ograniczoną funkcjonalność, są wygodniejsze i szybsze.

Hasła

Zarówno w przypadku Xperii arc jak i komputera na potrzeby eksperymentu założyłem, że hasła są zapamiętane. Normalnie w komputerze nie mam zapamiętanych haseł.

Optymalizacja PC

Komputer nie był optymalizowany pod kątem zadań wybranych do eksperymentu.

Uruchomienie komputera

Na potrzeby eksperymentu zakładam, że komputer jest uruchomiony. Na co dzień nie jest to prawdą, podczas, gdy Xperia arc "chodzi" 24/7.

Miejsce startu danej czynności

Miejsce rozpoczęcia danej czynności jest takie samo dla komputera i Xperii arc. Zazwyczaj jest to pulpit

Komentarz

Średnia ilość czynności na dane zadanie ukazuje, że Xperia arc radzi sobie lepiej. Nie jest to jednak w 100% obiektywne stwierdzenie. Gdyby przeanalizować czas wykonywania większości zadań to prawdopodobnie komputer wyprzedziłby telefon. Oba sprzęty mają wiele rozwiązań, których nie sposób obiektywnie porównać. Np. komputera nie wsadzimy do kieszeni. 

Eksperyment jednak ujawnia, że programiści zaczęli znacząco optymalizować aplikacje oraz systemy operacyjne pod kątem jakości oraz szybkości wykonywania zadań na sprzęcie mobilnym. Postęp jest niesamowity. 

1 komentarz:

Anonymous pisze...

Ciekawy eksperyment. Zgadzam sie przede wszystkim z teza, ze nie da rady porownac wielu aspektow sprzetu mobilnego i stacjonarnego. Komputer nie trafi do naszych kieszeni a na telefonie nie zainstalujemy np skomplikowanych aplikacji mobilnych