"" – Latarnik2.0 Podoba się?

wtorek, 22 listopada 2011

Xperia arc na urlopie. Rzym

Dla Rumunów Włochy są tym samym co UK dla Polaków - najbardziej typowym krajem emigracyjnym. Dzieje się tak ze względu na duże podobieństwo języka rumuńskiego do włoskiego, uwarunkowania historyczne i ekonomiczne. Włochy obok Grecji to także jeden z bardziej popularnych wśród Rumunów kierunków urlopowych. Lot z Bukaresztu do Rzymu jest bajecznie tani.

Przełom października i listopada postanowiłem spędzić z Bejbikiem właśnie w Rzymie. Z tej też okazji nagrałem smartphonem Xperia arc mnóstwo filmów w HD i zrobiłem wiele zdjęć.

W czym przydają się technologie mobilne na urlopie? Odpowiedź na przykładzie Xperi arc.

Cyfrowe oko smartphona Xperia arc o matrycy 8.1 Mpix i wyposażone w technologię Sony Exmor R dla czujnika CMOS dobrze się nadaje do robienia zdjęć i nagrywania filmów HD. Test filmowania z trybem ciągłej korekty ostrości odbył się w Rzymie.


Włochy to nie Rumunia i nie znajdziemy otwartego hotspota Wi-Fi w każdej knajpie, ale za to nawet w kiepskich hostelach już tak, a to plus Xperia arc i aplikacje z Android Market daje bardzo dużo możliwości.


Warto sprawdzić rano przed wyjściem z hotelu jaka będzie pogoda i jak należy się ubrać. Możemy to zrobić dzięki aplikacji Weather bug.


Polskie radio w hotelu w Rzymie, proszę bardzo. TuneIn, czyli radio internetowe, ciągle pozostaje jedną z moich ulubionych aplikacji. Idealnie pasuje do śniadania: croissanta i herbaty.


Pamiętacie jak w Bukareszcie szukałem hotelu? Byłoby to nie rozsądne nie zarezerwować wcześniej przed wyprawą hotelu, ale dzięki rzeczywistości rozszerzonej nasza Xperia arc i jej odbiornik GPS może wybawić nas z takich opresji.W przeciwieństwie do mojego Bejbika ja fejsuję się w umiarkowany sposób. Jedzenie włoskich i rewelacyjnych lodów w listopadzie, temperatura +25 stopni Celsjusza, włoskie jedzenie we włoskiej restauracji. To wszystko można wyfejsować na walla i wkurzyć znajomych fajnymi fotkami  ;)


Poza fejsowaniem dopiero co zrobionych zdjęć i inne formy komunikacji społecznościowej można komunikować się także tradycyjnie (adresatem w takiej formie komunikacji są konkretne osoby, a nie społeczność).

Skype Mobile na Androida i dzwonienie przez Internet lub VoIP, gadu-gadu, czy wysłanie rodzicom zdjęć z Rzymu GMailem to tylko kilka możliwości oferowanych przez Android Market.

Dzięki Internetowi Mobilnemu i Xperii arc nie przegapiłem wyprawy do kanionu pod Braszowem (nie tak daleko od zamku Draculi). W Rumunii niesamowita jest gościnność. Możesz jechać z kompletnie nieznanymi ci ludźmi ich samochodem w góry. Wcześniej z inną grupą jechałem nad Morze Czarne. Jak się robi takie rzeczy? Opiszę to w kolejnych postach i uwaga! W Android Market jest na to aplikacja!!


Z Rzymu i przy użyciu Xperi arc ustaliłem w kilku mailach detale nowego projektu blogowego, tego, który właśnie czytasz.


Niedawno pisałem o zakupach w sieci i Xperii arc. Rano w hotelu zdążyłem przejrzeć Allegro w poszukiwaniu inspiracji na prezent dla taty na jego urodziny. On także niedawno był w Rzymie.

Kufel z wygrawerowaną Sighişoarą miejscem sławnym ze względu na hrabiego Draculę
Tata z kuflem

Nawigacja satelitarna GPS

Bejbik, który wcześniej był w Rzymie, i który jest świetnym przewodnikiem, zaplanował wyprawę i zwiedzanie na tyle dobrze, że mapy Sygic i moduł GPS Xperii arc także miały urlop. Gdyby jednak tak nie było, nawigacja satelitarna i mapy Sygic pozwalają się odnaleźć w obcym mieście jakim jest Rzym.


Rzeczywistość rozszerzona (augmented reality)

Rzeczywistość rozszerzona ma rozmaite zastosowanie. Aplikacja Layar pomaga szukać restauracji, hotelu, bankomatu, Google Goggles identyfikuje na jaki zabytek spoglądamy i dostarcza z internetu mobilnego dodatkowe dane na jego temat.

Tak jak sprawdzałem o czym ćwierka na Twitterze (i gdzie) Paryż i Cluj-Napoca, tak samo mogę to zrobić z Rzymem w rzeczywistości rozszerzonej.

Google Goggles na Xperii rozpoznaje zabytkiO czym ćwierkają na Twitterze różne miasta?

Poranek w Paryżu. O czym ćwierkają Paryżanie? Aplikacja Layar pobiera wpisy z Twittera dzięki internetowi mobilnemu i lokalizuje je w przestrzeni dzięki odbiornikowi GPS, kompasowi i akcelerometrowi

O czym ćwierka Rzym na Twitterze?
Zabytki w Rzymie widziane dzięki rozszerzonej rzeczywistości, aplikacji Layar oraz WikipediiMetro 24

Jest to aplikacja, która zawiera schematy sieci metra w różnych miastach na świecie. Ja trzymam takie informacje w moim Banku Danych, ale aplikacja Metro 24 też może się przydać czasami.
QR Code: Metro 24 w Android Market
W Android Market można też znaleźć serię aplikacji, Metro augmented reality... dla różnych miast.

Są to darmowe aplikacje, które wykorzystują rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality).

Dzięki kompasowi, GPS, aparatowi cyfrowemu, internetowi mobilnemu, Google Maps i akcelerometrowi w Xperii arc (trochę tego dużo) można lokalizować w przestrzeni przystanki metra. Oglądamy przez cyfrówkę telefonu budynek i wiemy, że za nim jest stacja metra (te dane są nanoszone na wyświetlacz Xperii arc z internetu i lokalizowane w przestrzeni).

Rome MetroMap

Rome MetroMap QR Code, Android Market

Probus Rome

Probus Rome

Jest to aplikacja, która jest odpowiednikiem polskiego programu Transportoid, czyli daje użytkownikom Androidów informację o rozkładzie jazdy autobusów w Rzymie, lokalizuje przystanki, itp.

Aplikację można pobrać za darmo z Android Market.

QR Code: aplikacja Probus Rome w Android Market
Rzym aplikacja przewodnik, czyli Rome City Guide

Jak już powiedziałem, Bejbik zaplanował zwiedzane Rzymu i nie było potrzeby pobierania z Android Market aplikacji-przewodnika, co nie znaczy, że nie możemy tego zrobić.

Rome City Guide: QR code, Android Market


Słownik

Mój Bejbik zna wiele języków, a włoski jest jednym z nich. Jednak gdyby nie ona, to pomocna byłaby Xperia arc i aplikacja Italian Translator. Ciekawostką jest zdolność aplikacji do rozpoznawania mowy (funkcja wspierana przez silnik Google)
Italian Translator, QR Code, Android Market

Przelicznik walut

Jeżeli masz ochotę po przeliczać sobie z "ich" na "nasze", to w Android Market jest na to aplikacja i to nie jedna. Pomorze nam w tym Jacc Currency Converter, ale tak na prawdę wystarczyłby kalkulator wbudowany w Xperię arc.

Jacc Currency Converter, QR Code, Android Market
Loty

O tym jak Xperia przydaje się na lotnisku pisałem wiele razy.

Od kupowania biletu i odprawy online, przez gry mobilne, pisanie tekstów i blogowanie, sprawdzanie lotów i opóźnień (w dniu odlotu Bejbika z Rzymu Okęcie było zamknięte z powodu awaryjnego lądowania bez podwozia Boionga 747, a okoliczne lotniska, z powodu mgły były też zamknięte), po robienie zdjęć z pokładu samolotu i nagrywanie UFO nad Rumunią w pobliżu lasów Hoia Baciu , które w środowisku ufologów na całym świecie są znane z takich obserwacji.

P.S

Tekst w większości napisany w oczekiwaniu na samolot w restauracji oraz gdzieś nad Bałkanami.

Brak komentarzy: