"" – Latarnik2.0 Podoba się?

niedziela, 18 września 2011

Xperia arc: przewodnik po funkcjach foto oraz poradnik robienia zdjęć

Xperia arc została zaprojektowana jako smartphone z bogatą paletą możliwości, jeżeli chodzi o robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów HD.

Łazienki

Telefon ze stajni Sony Ericssona został nagrodzony za swoje funkcje fotograficzne.


Cyfrowe oko o matrycy 8,1 MP w telefonie Xperia arc nadaje się jako cyfrówka, którą zawsze mamy przy sobie. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda nam się aparat. W dzisiejszym odcinku kilka porad dotyczących wykonywania zdjęć telefonem od Sony Ericssona.

Umiejscowienie matrycy

Matryca jest umieszczona skrajnie z lewej strony Xperii arc. Szybko się tego nauczymy, ale trzeba uważać, aby na zdjęciach nie było widać naszych paluchów! Dosyć naturalny sposób trzymania Xperii arc sprawia, że możemy zasłonić matrycę. Należy na to uważać, bo w słońcu nie zobaczymy tego na wyświetlaczu, natomiast jak podłączymy Xperię arc przez HDMI do projektora multimedialnego, to paluchy są już widoczne…

Zdjęcia w słońcu

Na ekranie komputera lub na wyświetlaczu Xperii arc w cieniu kolory będą żywsze niż w słońcu. Należy uważać z wartością ekspozycji, która rozjaśnia lub przyciemnia obraz! Łatwo przesadzić, a to za sprawą wbudowanego czujnika oświetlenia, który manipuluje stopniem rozjaśnienia wyświetlacza na podstawie natężenia oświetlenia otoczenie.

Karta pamięci

Kwiaty w warszawskich Łazienkach
W poście Xperia arc jako bank pamięci wspominałem, że karta microSD 32GB przydaje się. Jeżeli lubimy nagrywać filmy HD oraz robić dużo zdjęć przydaje się jeszcze bardziej.

Zdjęcie dotykiem

Polecam tryb wykonywania zdjęć dotykiem (wyświetlacza). Działa on szybciej niż spust migawki, ale za to można zrobić kilka przypadkowych fotek.

Autofocus w trybie ciągłym

Jest to zdolność Xperii arc do analizowania w czasie rzeczywistym ostrości i przeliczania  "wirtualnego ogniskowania" tak, aby ostrość była poprawna niezależnie od tego jak daleko/jak blisko jest  dany obiekt. Przydaje się zwłaszcza podczas filmowania.

Prawym przyciskiem pod ekranem wywołujemy menu kontekstowe aparatu cyfrowego. Następnie mamy do wyboru „tryby ostrości”: automatyczna ostrość jednopunktowa jak na poniższym filmiku (czyli autofocus w trybie ciągłym). Możemy też włączyć tryb wykrywania twarzy na filmiku i skupiania ostrości na nich.


W trybie zdjęć mamy też makro (do zdjęć obiektów z bliska); wykrywanie twarzy (wyostrzanie twarzy); ostrość wielopunktowa (gdy chcemy, aby różne obiekty na zdjęciu miały odpowiednią ostrość); ustawienie ostrości dotykiem (podczas robienia zdjęcia wskazujemy palcem co ma być ostre).

Balans bieli

Nie jestem zawodowym fotografem, a balans bieli to dla mnie już większa komplikacja. Pozostawiam Xperii arc tę robotę i wybieram tryb automatyczny. Podobnie jak w przypadku sposobu pomiaru światła.
Wyjątkiem jest światło fluorescencyjne.

Charakterystyczne pasy na zdjęciach wywołały pobliskie jarzeniówki, aby tego uniknąć, należy wybrać opcję światła fluorescencyjnego


Stabilizator obrazu

Ktoś wie czemu tę funkcję w ogóle można wyłączyć? Być może przez to, że z nią wykonywanie zdjęcia trwa nieco dłużej…? Stabilizator obrazu to niezbędnik zwłaszcza jak robimy zdjęcia w trybie makro oraz z ręki, czyli w 99% przypadków. O tym jednym % za chwilę.

Flash

Ponieważ w Xperii arc mamy wbudowaną diodę LED, która lepiej nadaje się jako latarka niż flash, domyślnie proponuję wyłączyć tę funkcję, zaoszczędzi to baterię.


Xperia Flashlight w Android Market


Geotaging

Wbudowany w Xperię arc odbiornik GPS umożliwia dodawanie geotagu, czyli współrzędnych geograficznych do zdjęć. Dzięki temu można nanieść takie zdjęcia na mapę i zobaczyć gdzie zostały one zrobione (wiele usług społecznościowych i aplikacji wspiera tę funkcję). Konsekwencją jest szybkie zużywanie energii z baterii.
Tryb nocny
Nie mylić z podświetlaniem diodą LED. Dioda LED działa na odległość powiedzmy +/- metra i bardziej nadaje się jako latarka (co bywa mega użyteczne) niż wspomagacz zdjęć nocnych. Xperia arc ma wbudowany tryb nocny: „sceneria nocna” oraz „portret nocny”.

Xperia arc: tryb nocny po prawej vs tryb normalny po lewej
Portret nocny: ma domyślnie uruchomione podświetlanie diodą LED co jest logiczne, gdyż portrety wykonujemy z niewielkiej odległości. Ostrość jest skupiona na środku. Tylko, że dioda LED jest bardzo silna. Poświeć komuś w oczy taką diodą i zobacz jaki wyraz twarzy będzie miała ta osoba na zdjęciu...
Sceneria nocna: czas naświetlania zdjęcia jest stosunkowo długi, w związku z czym nie jest łatwo wykonać zdjęcie tym trybem. Aby był jakikolwiek efekt należy zaimprowizować statyw. Do tego celu potrzebujemy:
  • łokci
  • solidnego płaskiego podłoża
Tryb nocny redukuje tzw. ziarno na zdjęciu, które jest charakterystyczne podczas wykonywania fotek w ciemnościach oraz ożywia barwy.
Zdjęcia w trybie nocnym na wyświetlaczu Reality Display z Mobile BRAVIA Engine telefonu Xperia arc wyglądają dużo lepiej niż na komputerze!

Zapraszam do obejrzenia Warszawy nocą.

Portret
Zadaniem tego trybu jest wyostrzanie twarzy dzięki technologii ich rozpoznawania.
Wykrywanie uśmiechu
Funkcję wywołujemy lewym górnym przyciskiem w trybie wykonywania zdjęć. Xperia arc będzie analizować, czy osoby przed obiektywem uśmiechają się, czy nie. Spust migawki zostanie wyzwolony, kiedy zostanie wykryty uśmiech. Do wyboru mamy trzy stopnie „nasycenia uśmiechu”…
Uwaga! Tryb nie działa w przypadku Śmiejącego się Człowieka z Ghost In the shell:

Dokumenty
Dzięki temu trybowi nasza Xperia arc zamienia się w kieszonkowy skaner dokumentów. Wirtualna ogniskowa staje się mniejsza, dzięki czemu wyostrza się to, co jest blisko. Dodatkowo Xperia arc stara się przyciemniać tekst i rozjaśniać biel (aby kartka papieru była minimalnie żółta). Używam tego trybu do „notowania”, kiedy widzę coś interesującego i godnego zapytania, robienia zdjęć z Google Maps (gdy mam trafić pod jakiś adres w Bukareszcie), wysyłania dokumentów przez email (gdy np. musiałem wysłać księgowej dokumenty rozliczeniowe). Bardzo przydatny tryb. W Android Market można też poszukać aplikacji typu OCR, które są w stanie przetwarzać tekst z obrazu na dokument tekstowy. Przydatna technologia np. podczas skanowania wizytówek (to w kolejnych odcinkach) i przetwarzania tych danych na format książki kontaktowej.
Zdjęcie w trybie "dokument" - ustawienia idealne do fotografowania tekstu oraz obiektów z bliska.

Aplikacje typu OCR (do rozpoznawania tekstu z obrazu)

W Android Market jest wiele aplikacji typu OCR.

Jedną z nich jest  darmowy program  mOCRa: mobile OCR application. Idea działania aplikacji jest oparta na technologi rozpoznawania obrazu i przetwarzania go na tekst. Robimy zdjęcie, skanujemy i zapisujemy dokument tekstowy w formacie PDF.

Wcześniej testowałem aplikację  Google Goggles, która także bazuje na technologi rozpoznawania obrazu (ale znacznie bardziej zaawansowanego) oraz na OCR przy np. skanowaniu tekstu i tłumaczeniu go na inny język na podstawie zdjęcia.


Tryb plaża/śnieg

Z punktu widzenia matematyki graficznej plaża i śnieg niczym się nie różnią… No cóż, pewnie tak jest.

Zdjęcie po lewej zostało wykonane trybem automatycznym. Zdjęcie z prawej strony ma bielszy śnieg dzięki trybowi tematycznemu plaża/śnieg.

Krajobraz

Do robienia zdjęć krajobrazów (wykazałem się dedukcją Sherlocka). Zdjęcie przy dużym powiększeniu wygląda trochę jak malowidło, dlatego, jeżeli zależy wam na detalach przy zbliżeniu, nie powinniście używać
 tego trybu.
Sport

Do robienia zdjęć obiektów w ruchu, a więc ze zmniejszonym czasem naświetlania.

Przyjecie

Gdy mamy dużo świateł, ruchu, ludzi, czyli gdy jest niezła bania, a wiadomo, że najlepsza bania jest u Cygana. Jacka?Automatyczny

Gdy nie chce nam się zastanawiać, czy będziemy widzieli krajobraz, czy niezłą banię.

Wiele razy już pisałem, że jeżeli czegoś nie ma w Xperii arc z pewnością znajdziemy tę funkcję w Android Market. W przypadku zdjęć najbardziej brakuje w Xperii arc trybu panoramicznego. Polecam przetestowanie jednej z aplikacji do robienia tego typu zdjęć

Photaf 3D jest jedną z aplikacji w Android Market, która umożliwia wykonywanie zdjęć panoramicznych. Wybrałem się dziś rano do pobliskiego parku, aby zrobić parę fotek, kiedy się okazało, że funkcja zdjęć panoramicznych w rozdzielczości HD jest płatna, dlatego niżej tylko próbka tego co można zrobić. W kolejnych odcinkach opublikuję więcej zdjęć panoramicznych. 

Nie widziałem aplikacji do robienia zdjęć sferycznych takich jak w Google Street View... Ktoś może widział?

Photaf 3D Panorama - QR Code do Android Market

Photaf 3D umożliwia robienie zdjęć w trybie automatycznym - kiedy aplikacja wykryje, że krawędzie zdjęć pokrywają się sama zrobi fotkę. Jest to łatwiejsze niż ręczne pstrykanie panoram.

Podoba mi się, że Photaf 3D do składania panoram wykorzystuje wbudowany w Xperię arc akcelerometr. Dzięki temu mamy kontrolę nad procesem robienia panoram. Będę musiał jeszcze przetestować parę aplikacji tego typu. Może macie jakieś sugestie?Podsumowanie

Xperia arc jako kieszonkowa cyfrówka wyrabia jak należy. Jest w stanie zastępować kompaktowe aparaty cyfrowe. Najzabawniejsze, że na wyświetlaczu Reality Display z Mobile BRAVIA Engine Xperii arc zdjęcia mają dużo lepsze kolory niż na moim lepiszczu! Lubię też zdjęcia jako notatnik lub skaner dokumentów – bardzo często korzystam z trybu makro. Podoba mi się też wbudowane w Xperię arc złącze mini HDMI - dzięki temu możemy bez przegrywania zdjęć podłączyć nasz telefon pod coś "dużego" i pokazać co mamy!

Interfejs aparatu jest przejrzysty, najważniejsze funkcje  są łatwe do zlokalizowania i szybko dostępne. Może brakuje jakiegoś paska z ostatnio zrobionymi zdjęciami - tak jak to było w przypadku Xperii X10.

Posty, w których głównym tematem były zdjęcia wykonane smartphonem Xperia arc:

Brak komentarzy: