"" – Latarnik2.0 Podoba się?

wtorek, 21 grudnia 2010

Świąteczne Layary: rozszerzona rzeczywistość

Wyobraźmy sobie, że z telefonu Xperia X10 możemy coś teleportować. Właściwie nie musimy sobie tego wyobrażać. Po prostu możemy to zrobić.To nowy sposób komunikacji, który łączy rzeczywistość wirtualną z geografią naszego życia. Zrobiłem mały przegląd świątecznych Layarów..
 Z bardziej świątecznych "layarów" znalazłem Season's greetings - warstwę, która umożliwia wysyłanie do cyberprzestrzeni e-kartek 3D w taki sposób, że są one lokalizowane w dowolnym miejscu w augmented reality. Gdyby moi rodzice używali aplikacji Layar to mógłbym w wigilijny wieczór umieścić taką pocztówkę z Transylwanii wprost nad stołem świątecznym, tak, że cała rodzina widziałaby to. Tylko ciężko mi sobie wyobrazić całą rodzinkę obserwującą świat przez smartphony siedząc przy stole. Zapewne w przyszłości augmented reality będzie umieszczane w szkłach kontaktowych lub wszczepiane w źrenicę oka, ale wróćmy do ducha świąt A.D 2010.

Podobna AR-pocztówka powędrowałaby także do Rybnika, do Bejbika. Wszyscy jedzą, aż tu nagle bumm! Nad stołem zaczyna się unosić choinka z neonowymi napisami, które ją obiegają jak światełka z żywego drzewka świątecznego.  Musiałbym tylko precyzyjnie trafić taką choinką nad stół i to z Transylwanii ; - )

Niesamowite w jaki sposób rzeczywistość wirtualne może przenikać w dzisiejszych czasach do naszej i zapewniać komunikację na zupełnie innych poziomach.

JustBought.it pokazuje z kolei co, gdzie i kiedy ludzie kupują. Można dzielić się multimediami i komentarzami. Można pochwalić się co się upolowało. Ten Layar jest tylko dla miłośników zakupów, którzy szukają innych miłośników zakupów.

Maperia. Polska warstwa, która umożliwia wyszukiwanie w rozszerzonej rzeczywistości obiektów różnego rodzaju.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Maperii, Layar służy do:
  • Znajdź najbliższe lokalizacje za pomocą telefonu z odbiornikiem GPS
  • Dodawaj komentarze i poznaj opinie innych
  • Zobacz zdjęcia
  • Sprawdź jak trafić do celu

SurpriseMe to aplikacja, którą można pobrać z Android Market oraz, która wymaga aplikacji Layar. Służy ona do obdarowywania znajomych niespodziankami za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. Możemy komponować własny przekaz multimedialny: grafika, zdjęcia, audio, tekst i umieszczać je w przestrzeni geograficzno-wirtualnej.


Brak komentarzy: