"" – Latarnik2.0 Podoba się?

wtorek, 30 listopada 2010

Mobilny Skype w telefonie Xperia X10

Ten post trzeba chyba zacząć od specyfiki miasta jakim jest Kluż Napoka.Większości ludzi myśli, że Rumunia jest krajem trzeciego świata. Być może miasto, w którym mieszkam, nie jest reprezentatywne dla pozostałej części tego państwa, ale jednego temu miejscu można pozazdrościć. Kluż pod względem ilości  i jakości darmowych hotspotów przewyższa europejskie miasta. Nigdzie nie trzeba się rejestrować, nie trzeba płacić: Wi-Fi po prostu jest w każdym punkcie gastronomicznym, pubie, klubie nocnym, można połączyć się nawet na ulicy. Posiadanie mobilnego sprzętu z modułem Wi-Fi to duży komfort i niezwykle użyteczne rozwiązanie. Kiedyś opowiem jak rejestrowałem się w przychodni dzięki mobilnemu internetowi. W porównaniu do Paryża, gdzie ostatnio byłem, Kluż wyprzedza Francję o całe epoki. Także z technologią 3G jest tutaj dobrze.

Odkąd zainstalowałem mobilną wersję Skype z Android Market w swojej Xperii X10 mam lepszą łączność ze światem – nie tylko z Polską, ale także ze znajomymi poznanymi w Grecji oraz Hiszpanii. Dzięki usłudze Skype Out (dzięki VoIP) mogę tanio dzwonić do Polski wtedy kiedy chcę, nawet „z miasta”. Także mogę prowadzić rozmowy za pośrednictwem komunikatora. Mobilny Skype w komórce to nowa jakość komunikacji.

Jest to bardzo wygodne i przydatne – zawsze w mojej kieszeni mam łączność z krajem, czuję, że moi bliscy nie są aż tak daleko. Pamiętam, kiedy z Grecji lub Hiszpanii rozmawiałem przez Skype z laptopa. Obecnie mój notebook się do tego już nie nadaje – jest zbyt wolny. Xperia X10 z mobilnym Skype to nowy luksus – nie jestem  przykuty do biurka. Jestem w pełni mobilny, wolny, rozmawiając mogę chodzić po mieszkaniu i robić inne rzeczy. Najfajniejszą rzeczą jest chyba rozmowa z moją dziewczyną, kiedy jestem w wannie – Xperia ma misję utrzymania tego związku, a raczej to ja mam taką misję, a Skype i Xperia pomagają mi przeskakiwać granice. Sprawiają, że świat jest mniejszy, a ja dzięki temu bliżej tego co ważne. Ciepłą woda, gorące słowa : - ) Pewnie szkodzi to trochę mojej Xperii X10 – para wodna sprawia, że pojemnościowy ekran traci swoją precyzję, a wilgoć może nawet popsuć telefon...

Ważne też, że Skype Mobile w telefonie pozwala mi podratować budżet - większość rozmów można przeprowadzać umawiając się na Skype. O Rumunii musicie wiedzieć to, że oni już dawno są w Strefie Euro... A przynajmniej kilka gałęzi gospodarki: nieruchomości wraz z wynajmem mieszkań oraz operatorzy sieci komórkowych - za prepaidy płaci się kursem w lejkach sztywno powiązanym z Euro i to na dodatek wg przelicznika danego operatora, co uważam za nieuczciwe.
  
Skype Mobile

Aplikacja daje dostęp do podstawowej funkcjonalności znanej z komputerów deskopowych: możemy rozmawiać pisemnie, głosowo, wyszukiwać kontakty. Ciekawą opcją jest sprawdzanie kto z mojej książki adresowej jest użytkownikiem Skype: w ten sposób możemy automatycznie wyszukiwać po nazwach i być może innych danych. Jeżeli mamy podane loginy do np. GMaila lub Facebooka to te profile także zostaną przeszukane w katalogu Skype.
Interfejs programu Skype Mobile

Mobilny Skype oferuje rozmowy  głosowe Skype-Skype oraz także w usłudze Skype Out, czyli dzwonienie na telefony. Połączenia z telefonami stacjonarnymi są bardzo tanie, z komórkowymi już droższe. Jakość rozmów jest podobna do tej, którą znam z komputerów deskopowych. Generalnie lepiej sprawuje się zestaw słuchawkowy niż rozmowa przez telefon – takie mam odczucia i moi rozmówcy też. Niweluje to efekt słyszenia samego siebie przez osoby, z którymi rozmawiam.

Zdarza się, że rozmówcy  narzekają na zbyt dużą czułość mikrofonu – wtedy może być słyszalny  oddech tym bardziej, że mam od dawna katar, a czasami występują szumy, co znam już z komputerów i wersji deskopowej Skype.  Aplikacja nie oferuje  niestety ustawienia czułości mikrofonu. Jeżeli mowa o usłudze  Skype Out to można powiedzieć, że jest już dużo lepiej. Słyszę najczęściej  bez żadnych szumów. Zarówno rozmowy Skype - Skype jak i Skype Out są dużo lepiej słyszane przeze mnie niż przez moich rozmówców.

Teoretycznie z poziomu Skype Mobile można kupować kredyty, jednak w praktyce zwracany jest komunikat, że przeglądarka internetowa nie obsługuje tego (mam zainstalowaną także Operę). Jeżeli coś nie działa to z pewnością odpowiedź znajduje się w Android Market - skarbnicy rozwiązań. Można tam znaleźć aplikację Skype Charger, która potrafi pobrać lejce z karty Banca Transilvania i załadować je już w Euro na konto usługi Skype Out.

Możemy także tworzyć grupy kontaktów, ale brakuje mi ich wyszukiwarki. Częściowo można to obejść z poziomu spisu kontaktów - podoba mi się, że instalacja Skype wpływa na książkę telefoniczną telefonu, kiedy wybieramy osoby telefon pyta się nas, czy chcemy dzwonić tradycyjnie czy przez Skype Out. Dla mnie jest to wygodne rozwiązanie, ale można także zapamiętać domyślny wybór.

Podsumowując: będąc poza granicami kraju i mając w Polsce osoby bliskie Mobilny Skype nie tylko skraca dystans i pokonuje granice, daje swobodę poruszania się, ale także pozytywnie wpływa na budżet.

Brak komentarzy: